Vår Wokbok
| 7.8 | 0.0 (0) |
Bokinfo
| Författare | Ragnhild Nergård, Birgitta Villner |
| Titel | Vår Wokbok |
| Förlag | Prisma |
| ISBN | 91-518-3378-6 |
| Format | Inbunden |
| Språk | Svenska |
| Genre | Kokbok |
Att ha en speciell kokbok för wok är nog en god idé känner jag då jag bläddrar i Vår Wokbok. Inte för att låta negativ om andra böcker, men då det gäller wokning finns det väldigt många "regler" och tips som nämns som jag gissar inte skulle få lika mycket utrymme i an vanlig kokbok där allt annat också måste få utrymme. Boken inleds med att förklara hur wokpannan ska användas till vilken råvara och hur råvaror ska behandlas och redas.
Recept finns det hela 165 stycken som alla förklaras på ett begripligt sätt. Boken innehåller rikligt med bilder vilket är trevligt. Bilderna är i färg och mycket god kvalitet och jag blir uppriktigt hungrig då jag läser boken. Att ha många bilder tycker jag är bra för jag vill gärna veta ungefär hur maten ska se ut då den är lyckat tillagad. Ser den ut som på bilden smakar den säkert okej brukar jag tänka då jag lagat till något.
Det jag känner är bäst med boken är att den förklarar på ett bra och samlat sätt på ett ställe i boken. I recepten så förutsätts det att man kan innan eller har läst de inledande kapitlen. Detta reducerar upprepning vilket är jättebra.
Jag gillar boken men använder den dessvärre inte så ofta. Detta för att jag i och för sig gillar wokad mat, men är lite bekväm av mig och steker en kotlett istället. När jag läser boken känner jag att den innehåller många goda råd och mängder av fina recept. Tråkigt nog står den mest i bokhyllan ändå.
Recension
Bra om wok
Positivt och negativt!
| Positivt |
Många recept Bra förklaringar Fina och bra bilderMånga recept Bra förklaringar Fina och bra bilder |
| Negativt | Blir ofta stående |



